Za hořečkem na Kozlovskou stráň

Na Kozlovskou stráň a Svaté pole jsme se původně měli vypravit už letos na jaře, abychom tam obdivovali kvetoucí orchidej vstavač kukačku, který patří k silně ohroženým druhům v ČR. Tehdy nám exkurzi překazila nařízená epidemiologická opatření. Ale nevzdali jsme to a s horažďovickým envicentrem Proud jsme se domluvili na tom, že exkurzi přeložíme na září, kdy nás sice vstavač kukačka už svými květy neokouzlí, ale zase budeme mít šanci vidět jinou kvetoucí vzácnost, rovněž kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý český.

Babí léto na Horažďovicku

A tak jsme se k Horažďovicím vydali hned druhý podzimní den, ve středu 23. 9. 2020. S naší průvodkyní Zuzanou Drábkovou jsme se setkali u mostu přes Otavu pro pěší. Hned jsme se dozvěděli, co nás čeká a kudy půjdeme. A vyrazili jsme. Jen kousek po silnici, kolem místního a stále funkčního mlýna Mrskoš a ke Škrobárenskému rybníku, pak už jsme byli ze všech stran obklopeni nádhernou přírodou. Cestou se tu a tam naše průvodkyně sehnula, aby zvedla list, utrhla nějakou rostlinu nebo sebrala houbu, a při jednotlivých zastaveních nám o svých „úlovcích“ a okolní krajině zapáleně povídala.

Příroda všemi smysly

Během vycházky jsme přírodu a její poklady vnímali všemi smysly. Nejen, že jsme si všechno mohli pěkně zblízka prohlídnout a slyšet spoustu zajímavého, ale mohli jsme třeba i ochutnat jedlé květy netýkavky, očichat houbu, která ve své houbové vůni měla také anýzové tóny, nebo se přesvědčit, že plíseň na bodláku je cítit medově. Další nasbírané přírodniny jsme zas důkladně zkoumali rukama. A některé z rostlin nás okouzlili i svým poetickým jménem – slyšeli jste už třeba o kejklířce nebo o medyňku?

Na malou chvíli entomologem

Na Kozlovské stráni jsme sice očekávaný hořeček mnohotvarý český nezastihli, ale zato jsme v trávě objevili jeho o něco méně ohroženého příbuzného – hořec brvitý. Zastavili jsme se i u mraveniště, kde se někteří pokoušeli od jeho obyvatel získat kyselinu mravenčí. Z kopce Radlína jsme se rozhlédli do kraje a na jeho stráních si vyzkoušeli smýkání hmyzu. To, co se do síťky podařilo odlovit, jsme pak zkoumali ve zvětšovacích kelímcích s lupou a pracovali i s určovacím klíčem.

Osvěžení u pramene

Přes Svaté pole, kam bychom na jaře mohli vrátit za vstavačem kukačkou, jsme pak došli ke kapli sv. Anny, kde jsme osvěžili čerstvou vodu z pramene. No, a náš vycházkový okruh se začal pomalu uzavírat a další kroky nás zavedly zpátky k mostu, kde jsme s terénní exkurzí začínali. Poděkovali jsme naší průvodkyni za její čas a za to, jak skvěle se nám věnovala a kolik nám toho s neutuchajícím nadšením pověděla a ukázala. Bylo to úžasný zážitek.

Na další fotografie se můžete podívat zde a nebo tady.