Březen má také své číslo TOTEMových novin

A máme tu březen! Na jaro se nejspíš všichni těšíme a spolu s probouzející se přírodou tak nějak víc ožijeme i my. Sluníčko nás svými paprsky bude lákat ven a pobízet nás k činorodosti… Přesto, pokud byste si občas ještě chtěli zalézt za kamna, jak nám radí jedna z pranostik, můžete se tam, pěkně v teple, pohodlně usadit a začíst se do našich TOTEMových novin. Ale prolistovat si je můžete vlastně kdekoli, nejen za kamny… A co se v novinách dočtete? To můžete zjistit hned, březnové číslo TOTEMových novin se vám právě otevírá…

 

Řešení z minulého čísla

V druhém únorovém čísle jsme vám opět nabídli několik úkolů a pokud jste se pustili do jejich luštění, mohlo by vás zajímat, jestli řešení, ke kterým jste se dopracovali, byla ta správná… Teď a tady si to můžete ověřit.

 

 

Dobrokoutek

aneb Kraslice od srdce… Pojďme společně podpořit ty, které potřebují sílu, když nám nemoc zaklepe na dveře. V rámci dobrovolnického „Relax klubu na dálku“ každý týden posíláme něco, co sestřičkám z covid oddělení FN Plzeň dá vědět, že na ně myslíme a chceme je podpořit. Malovaný kamínek, TOTEMový bylinkový čaj… A protože se blíží Velikonoce, napadlo nás trochu vás do toho našeho snažení vtáhnout… Co takhle připravit sestřičkám „Kraslice od srdce“ a přinést jim kousek velikonoční nálady? Víc se dozvíte zde.

 

Koutek plný energie

…ze semínek a klíčků. Určitě si pamatujete na klíčení řeřichy. Tácek s mokrou vatou, na několik dní uložit na parapet, vlhčit vatu, těšit se na malé zelené rostlinky, namazat si chleba s máslem a posypat zelenou řeřichou. Vybavili jste si tuhle vzpomínku? Pojďme trochu posunout naši dovednost dál a zkusit naklíčit i jiná semínka. Jak na to se dozvíte zde.

 

Čtenářský koutek

aneb Co čtou naše děti… I když se už blíží jaro, přesto je stále dost dnů, kdy nejlepší věc, kterou můžete udělat, je vzít knížku a něco pěkného si přečíst. Pokud chcete děti nalákat, aby si zajímavou knížku samy přečetly, mohly by vám  pomoci upoutávky na knížky přímo od dětských čtenářů, kterým se líbily.

Koutek trénování paměti

Podobně jako při luštění křížovek budeme skrz naše další úkoly procvičovat vaši slovní zásobu i dlouhodobou paměť. Také zjistíte, jestli váš mozek hned na poprvé zvládne rozluštit pořádnou porci přesmyček. Řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

Bylinkový koutek

Bylinky dokážou hotové zázraky, jen vědět, která se na co hodí a jak nám může ulevit. V březnu bychom podle celostní medicíny měli věnovat pozornost především žlučníku, a tak se zaměříme se na ty bylinky, které našemu žlučníku prospějí a pomohou. Které to jsou, zjistíte tady.

 

Literární koutek

Dělá nám radost, že stále můžeme čerpat z příspěvků od vás, našich klientů. Tentokrát opustíme svět našich domácích mazlíčků a jiných zvířat, která zanechala nesmazatelnou stopu v našich / vašich životech, a nabídneme vám zamyšlení Hany Urbanové, které si můžete přečíst zde.

 

Koutek plzeňštiny

Jsou tady poslední čtyři plzeňská slova, jejichž význam možná znáte, možná jej budete jen odhadovat. Přidáváme i jedno slovo  prémiové. To se totiž na cedule, které lemovaly adventní TOTEMové vycházkové trasy, už nevešlo… Na která slova se ptáme tentokrát, zjistíte tady. V příštím čísle už jen odhalíme poslední dílek řešení.

 

Jazykový koutek

I v tomhle čísle najdete krátké úkoly z angličtiny, němčiny a španělštiny, které si pro všechny, kteří se chtějí potrénovat v cizí řeči, nachystaly naše dobrovolnice Irene a Wiebke. Jazykové hry a úkoly najdete zde a jejich řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

Koutek tradic a svátků

Mezinárodní den žen. Některými je vnímán jako socialistický svátek, nejedná se však o svátek uměle vytvořený minulým režimem, ale den, kdy si máme připomenout, že ženy mají být respektovány, mít stejná práva jako muži… 8. březen je především svátek lásky a úcty k ženám, a tak vám nabízíme text Jiřího Hlobila, který ženy oslavuje a ctí… Můžete si jej přečíst zde.

 

Fotogalerie

Ačkoli se zahrádky teprve probouzejí k životu, přes fotografie z jedné TOTEMové akce se přeneseme do trochu divoké zahrady v rozpuku, do přírodní zahrady U Malíře v Myslovicích u Klatov, kam se rádi vracíme na návštěvu, abychom obdivovali její krásy a dokonalé souznění všeho, co na zahradě roste a žije. Naše  poslední návštěva proběhla ke konci června 2019.