Sousedský jarmark 2014

Sousedský jarmark v Bolevci aneb Počítali jsme mraveniště…

Když se řekne jarmark, možná se vám vybaví stánky, stánečky, kramářské písně, vyvolávání, dětský křik a smích… Přesně takový byl i jarmark kolem TOTEMu. Připojili jsme se jako jedno z ohnisek k oslavě Evropského dne sousedů, který se v Plzni slavil poprvé, a myšlenku na tyto oslavy přinesla a realizaci podpořila Plzeň 2015. TOTEM, z.s. tuto příležitost využil jako možnost propojit různé především bolevecké organizace, které se věnují aktivitám či programům pro veřejnost a ukázat to, co běžně dělají ve svých prostorách, ale tentokrát přímo na ulici.

Během celého odpoledne bylo možné na třech scénách vidět a slyšet zajímavé hudební, divadelní, taneční programy, vyzkoušet si svou tvořivost, hravost,… potkávat se s přáteli.

Na první scéně – Jevišti – se vystřídaly TOTEMové seniorské hudební sbory: Jamáček, Seniorkapela, OldBoys, ale také folklorní taneční soubor Bolevecké ZŠ Boleváček, smíšený pěvecký sbor Nová Česká píseň.

Vystoupení na druhé scéně – Pod jevištěm – mnohdy vybízela k možnosti zapojit se, protáhnout tělo, zatančit či zabubnovat. Nechybělo bojové umění capoiera, tance v rytmu Orientu či latinsko-americké tance, bubnování, aerobik… každý si mohl vybrat.

Třetí scéna – Tržiště – byla jednou velkou burzou nápadů a rozličných dovedností. Kromě různých tvoření např. s Motýlem o.s. či stacionářem Človíček, mohli účastníci ochutnat perníčky Bolevecké ZŠ, vytvořit mozaiku a procvičit tak angličtinu, prohlédnout si stáneček Slušného bazaru či potrénovat paměť, zkusit si divadlo, zdolat nízká lana či smyslový chodník lesní školky Větvičky, nalamovat si obrázek na chodník s dobrovolníky z TOTEMu, prohlédnou si bezbariérově upravený autobus Klubu invalidních dobrodruhů.  Kdo chtěl, mohl se  nechat vyfotit v improvizovaném fotoateliéru Fotoklubu Plzeň, o.s. či si protáhnout tělo s Pohybovou školičkou Želva.

Lidé proudili všemi směry, vybírali z programu to nejlepší, pro ně nejzajímavější, potkávali své přátele a poseděli s nimi u domácích moučníků při výborné kávě, či jen tak vykukovali z balkonů přilehlých domů. V jednom okamžiku jsme zvládli spočítat cca 600 diváků, ale zkuste spočítat „mraveniště“. Celé odpoledne vidělo a věříme, že si i užilo, jistě víc než 1 000 lidí.

To všechno bylo možné díky velkému zapojení všech pracovníků TOTEM, z.s. a pracovníků organizací, které s námi společně jarmark otevřeli a díky úžasnému servisu dobrovolnického týmu TOTEM, z.s., který byl všude, kde bylo zrovna potřeba.