Sousedský jarmark 2017

Sousedský jarmark počtvrté aneb Evropský den sousedů u TOTEMu

Čtvrtý ročník sousedské slavnosti se povedl i díky úžasnému slunečnému počasí, ale hlavně zapojením všech tanečních, hudebních souborů, sportovních organizací, tvořivých sousedů a také čtyřicetičlennému organizátorskému týmu, který den jak připravil, tak podpořil hladký průběh celé slavnosti. To vše dohromady vytvořilo příjemnou atmosféru, kde si v programu mohly najít „to pravé“ všechny generace. Ti starší si vyslechli písničky svého mládí, mladší si půjčili na projížďku koloběžku, bez rozdílu věku bylo možné zapojit se do tanečního workshopu a oprášit či naučit se džajv, nebo se nechat unášet písněmi dětských či mezigeneračních sborů, rozvlnit se rytmy tanců. Potěšit jsme se mohli při tanci dětí a respekt jsme cítili při ukázce bojového umění. Děti se vyřádily na dílně karate, nebo si vymalovaly kus z obřích omalovánek či plachtily s padákem. Ochutnat se dala výborná káva a lahodné moučníky, ale i pravé domácí máslo stloukané přímo na jarmarku. Z jarmarku si lidé mohli odnést kromě zážitků sazeničku rostlinek z Burzy zahradních rostlin, úžasné výrobky z korálků, paličkování, plstění, šperky, šité dekorace, fotku od profesionálních fotografů či přání ze Srdíčkové dílny.

Celé odpoledne bylo na co koukat, kde se zapojit, s kým se bavit… Věříme, že se nikdo necítil sám.

Velký dík patří všem zapojeným organizacím a souborům, a že jich letos bylo mnoho, konkrétně:

TOTEMové soubory a týmy jednotlivých programů: Seniorkapela, Jamáček, Old boys TOTEM, tanečnice z TOTEMu, KOST, Evropská dobrovolná služba, mentoringové programy a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi, SOUSEDÉ plus®, Městská mezigenerační zahrada, Jedeme dál.

Partnerské organizace a hosté: DS Jitřenka, Kroužek lidových tanců Boleváček a ukázka výrobků Bolevecké základní školy, pěvecký soubor Mini andílci, skupina AIKIDO dojo, Nízkoprahový klub Atom, taneční soubory ze ZUŠ Sokolovská, taneční skupina JaMiDance, sbor Musica Eoconomica Pragensis z Prahy, Fotoklub Plzeň, z.s., sousedská skupina Zdravé jádro, a pak sousedé se svými stolečky a úžasnými rukodělnými výrobky v tržišti ve spojení s ukázkami skupiny Karatedó Steklý, stacionáře Človíček a prezentací vystupujících organizací.

Podtitul letošní sousedské slavnosti byl „Srdcem pro druhé“. Každý kousek programu byl „srdeční záležitostí“ sousedů svým sousedům. Když každý přidal to nejlepší ze sebe – ať už jako vystupující, nebo při vaření jídla pro tým, nebo při pečení moučníků, nebo při nošení stolů, nebo při vedení výtvarné dílny, či při prodeji výrobků, nebo při přípravě programu pro děti i dospělé, při stavbě stanů, při vaření kávy v Kafíčku, při tisíci maličkostí, které bylo ten den potřeba udělat, vznikla krásná sousedská slavnost, která klapla do posledního puntíku. A navíc – každý kdo zabrousil do srdíčkové dílny, si buď mohl koupit, nebo vyrobit něco krásného s motivem srdce. Peníze za tyto výrobky vydané putují na programy, které podpoří konkrétní rodiny, které se potýkají s ne zcela běžnými životními situacemi. Za tuto finanční podporu všem sousedům děkujeme. Děkujeme i těm, kteří se do srdíčkové prodejní výstavky zapojili výrobou rozličností. Tak se nám na prodejním stole sešla mimo jiné srdíčka keramická, vyšívaná, pečená i jiná.

Zajímavým sousedským počinem byl i oběd pro tým, který vařila skupina Zdravé jádro, parta lidí ze dvou domů v sousedství TOTEMu. Den předem a pak od rána na ohni v kotlíku připravovali guláš, čímž nasytili část našeho organizačního týmu a to byl jejich „dárek od srdce“.

Dárkem jsou i bezplatně zapůjčené koloběžky od firmy KOLOBĚHsport a nebo třeba chleba od našeho dvorního pekaře Josefa Kanty z Pekařství u Radnice v Touškově. Dárkem je i finanční podpora Odboru kultury města Plzně a Odboru kultury Plzeňského kraje. Dárkem je chleba a koláče od firmy Pekařství Malinová, s.r.o., se kterými se mezi dveřmi nečekána zjevila Soňa Rychlíková za Plzeň 2015, z.ú. Dárkem je i čas fotografky, která se mnohdy do své práce opravdu „položila“. Dárkem jsou spálená ramena a nosy nás všech, kteří jsme od rána slavnost chystali a po jejím oficiálním skončení uklízeli.

Plynulý a krásný program by nebyl možný bez úžasného TOTEMového týmu, který pro ten den doplnili dobrovolníci všech generací – od mladých lidí až po seniory. Pro každého se našla práce, každý dostal svůj úkol, většinou několik a všem patří obrovský dík. Podobné akce může TOTEM dělat jen proto, že má právě takový „všehoschopný“ a sehraný tým.