Sousedský jarmark 2015

Sousedský jarmark v Bolevci, jedno z ohnisek oslav Evropského dne sousedů, 30.5.2015.

Začátek dne byl ve znamení velkých příprav, do kterých se zapojilo více než 30 dobrovolníků každého věku a pracovní tým TOTEM, z.s. Úkol byl jasný: „V podstatě vše, co je běžně uvnitř mezigeneračního centra musí být vyneseno ven – stoly, židle, aparatury, lednice, bannery, nástěnky, nůžky, provázky, lepidla, papíry… Vše musí být nachystáno tak, aby ve čtrnáct hodin mohl začít program na třech scénách – Jevištní, Podjevištní, Tržnice.“ Jenže, člověk míní a Pán Bůh mění… Už v pátek se Plzní prohnala velká bouřka a po kratičkém slunném ránu (které zažili jen šťastlivci organizátoři, kteří vstávali v šest ráno), se obloha zatáhla a začalo pršet. V 9:00, kdy jsme se všichni sešli na ranní snídani, která nás měla naladit a odstartovat velmi náročný společný den, pršelo a pršelo. Přestože všichni na svých mobilních aplikacích sledovali pohyb dešťových mraků, naše přesvědčení, že nebude pršet, velmi sláblo. Víte, co to je udržet partu lidí, které vytáhnete v sobotu ráno z peřin s tím, že je opravdu potřebujete, při jejich nadšení? Pod heslem „jedenáctá rozhodne“ jsme vyčkávali, část dobrovolníků – především žen a seniorek se vrhla do kuchyně, bylo potřeba připravit jídlo jednak pro dobrovolnický tým na celý den, ale také upéct lákavé moučníky a přichystat menu na sousedskou večeři na večer.  V 11 hodin déšť sice lehce ustával, nicméně jsme rozhodli, že jedna ze scén nebude venku, ale Tržiště (bazárkové stolečky a prezentace zapojených organizací) necháme v teple a suchu uvnitř našeho centra. A pak to opravdu vypuklo… přípravy, stěhování, sestavování, značení… Ale protože jsme úžasný tým, ve 14 hodin nikdo ranní zdržení nezaznamenal a vše mohlo začít. Takže nádech – výdech a jdeme na to. Bude to úžasný den!

A čím byl Sousedský jarmark v roce 2015 jiný než předešlý?

Oproti loňskému roku se podařilo zapojit mnohem více sousedů z blízkého okolí, kteří v rámci bazárku prodávali své vlastní výrobky, oblečení atd.

S podporou dobrovolníků a pracovníků TOTEMu se na Sousedský jarmark dostali lidé z Domova ze zvláštním režimem Petrklíč, pro které je běžně vyjít za zdi tohoto sociálního zařízení nemožné. Nicméně na invalidních vozíčcích měli možnost zažít jarmareční ruch, poslechnout si například některé z hudebních vystoupení, a to byl nejen pro ně, ale i pro ostatní návštěvníky úžasný zážitek. Právě oni jsou našimi blízkými sousedy, ale víme o nich něco? Teď už minimálně to, že mají chuť zavzpomínat např. na hudbu svého mládí a můžeme hledat cesty, jak tento radostný okamžik zopakovat.

Po úžasném taneční vystoupení v rytmu „ča či“ se klub Latinsko-amerických tanců pro ženy přerodil na taneční skupinu „ADETO“. Pokřtili jsme jejich název a popřáli za hlasitého potlesku přihlížejících, aby ženy tančily stále s takovou jiskrou bez ohledu na věk či starosti, které s věkem přicházejí. Jsou úžasné a jejich ženskost z nich na tanečním parketu (a díky tomu i mimo něj) přímo sálá.

V loňském roce jsme v rámci Sousedského jarmarku sbírali nejlepší recepty na sladké, slané i rodinné recepty. Letos tuhle část rozšířila slovenská umělkyně Ludmila Horňáková, která v TOTEMU působila díky rezidenčnímu pobytu umělců podpořeného EHMK Plzeň 2015, a právě na Sousedský jarmark si naplánovala vrchol svého projektu „Domácí je holt domácí“, který realizovala v TOTEMu od podzimu 2014. Ludmila Horňáková společně s klienty TOTEMu dva měsíce intenzivně pekla rozličné sladkosti a své moučníky pak roznášela po okolních domech. Smyslem jejího konání bylo vzbudit zájem v těch, kteří byli takto obdarovaní, a přimět je k donesení vlastní ochutnávky právě v sobotu 30.5.2015 na společný podnos na moučníky.

Vrchol projektu připadl právě na Sousedský jarmark. Jednak jste mohli shlédnout v „temném stanu“ úžasně připravenou prezentaci a video, jak celý projekt probíhal, ale také po celé odpoledne Ludmila na velkém vlastnoručně vyrobeném podnosu vybírala moučníky od sousedů. Video je záznamem toho, s čím kdo do pečení vstupoval, s jakými myšlenkami, pocity a jak se pak vše v průběhu odvíjelo či měnilo. Kdo se nestihl podívat – máte jedinečnou příležitost podívat se na video zde.  A jak vypadal stůl s moučníky? Ludmila s dobrovolníky obešla více než 900 domácností a na stole se jí pak sešlo kolem 50 ochutnávek a místo jednoho moučníku jsme od sousedů dostali guláš. Zdá se to málo? Uvědomme si, že otevřít dveře cizí dívce, přijmout od ní moučník bez obav, že to je nepěkný žert, a pak se ještě aktivně zapojit a přinést vlastní ochutnávku, není vůbec jednoduché a běžné. Život na sídlišti nás vede k uzavřenosti a nedůvěře, dveře si spíše před nosem zavíráme… Za TOTEM tohle bereme jako první a myslím, že i úspěšný krok k myšlence, že TOTEM je sousedem, je otevřený lidem z okolí, bude rád otevírat dveře s nabídkou zábavy, ale i pomoci a hledat i do budoucna cesty, jak sousedskou vzájemnost podporovat.

Máte rádi svět v pohybu? Tak to byste si náš Sousedský jarmark také užili. Díky spolupráci s firmou KOLOBĚHsport, která nám na akce sponzorsky půjčuje koloběžky, se na koloběžkách svezli děti i dospělí, mladí i ti pokročilejšího věku. Profrčet si takhle Bolevcem byl úžasný zážitek pro každého, kdo má pohyb v těle a rád vnímá vítr ve vlasech.

Sousedský jarmark nabídl i další část programu sportovcům – v rámci pingpongového turnaje bylo možné poměřit své síly v kategoriích muži a ženy. Vítězové získali potlesk přihlížejících, ocenění a úžasné ceny, které věnovala firma Altech, Metropolitní univerzita Praha pracoviště Plzeň, Český rozhlas Plzeň.

A v čem byl Sousedský jarmark stejně úžasný jako loni?

Na pódiu se vystřídaly taneční a hudební sbory dětí, dospělých i seniorů a každý svým dílem přispěl k nádherné mozaice písní a rytmů. Ruku si podávali profesionálové i amatéři – Jamáček, Seniorkapela, OldBoys, PLUS, Nová Česká píseň, Boleváček, taneční skupina z Klubu Atom. Díky jim všem Bolevec zněl barevnými tóny.

Opět se podařilo rozbubnovat všechny, kteří do toho měli chuť a že jich letos bylo více než 40. Pod vedením Zdeňka Rollera, coby zkušeného dirigenta, si za zvuků drumbenů vyplavili muzikanti tolik endorfinu, že z něj jistě žijí ještě teď.

Moderátorskou roli opět přijal Stanislav Jurík, moderátor Českého rozhlasu Plzeň a i on přispěl k tomu, jak úžasný celý den byl. Návštěvníci získali nejen všechny potřebné informace, ale s noblesou sobě vlastní krásně průvodcoval jednotlivé části programu a nevyvedly ho z míry ani naše organizátorské kotrmelce a „mimoběžné změny“.

A nakonec – ale vlastně v samém základu úspěšného dne, jakým Sousedský jarmark jistě byl – stál i letos pracovní a dobrovolnický tým. Byl to úžasný pocit sledovat, jak vše běželo podle domluvených a mnohdy i nevyřčených úkolů. Je to krása a nesmírné bohatství být obklopeni lidmi, kteří se nadchnou pro společnou věc a bez ohledu na komplikace, překážky a náročnost úkolu pomáhají pracovat na společném cíli.

Díky všem, kteří se zapojili, i letos byla paleta dobrovolníků široká – senioři, studenti, lidé pracující… Každý si našel svůj úkol a každý podpořil naše přesvědčení, že do „toho půjdeme za rok znovu“. A díky i všem, kteří jako sousedé přišli. A kdo jste zůstal doma, podívejte se na fotografie nebo na video, možná vás přesvědčíme, že příště přijdete.