Sousedský jarmark 2018

Sousedský jarmark už po páté s podtitulem I sousedé si plní přání

Opět jsme přizvali mnoho našich sousedů a společně uspořádali krásný odpolední program, který byl plný hudby, tance, tvořivosti, her a tentokrát balónků. Ale hlavně byl zastavením a „sousedským“ potkáváním se.

Již pátý rok propojujeme organizace, které především v Bolevci pracují jako my s lidmi a to jako poskytovatelé sociálních služeb a program, ale i volnočasových pro děti či dospělé, nebo se věnují kulturním a dalším aktivitám. Prostě žijí pro druhé lidi a s druhými lidmi. Jako již tradičně jsme nabídli všem organizacím a sousedům, aby to co dělají pro svůj okruh zájemců a ve svých centrech, klubovnách, místnostech vynesli ven na světlo a nabídli všem kolemjdoucím sousedům.

I letos to byl nádherný den, kterého se v průběhu odpoledne zúčastnily stovky lidí a letos velmi mnoho dětí. Určitě to bylo i proto, že se do programu zapojilo mnoho dětí, které tančily, hrály na hudební nástroj, zpívaly, předváděly karate,… Z dětí jsme měli velikou radost, protože jsme připravili balónkovou hru – cestu po stanovištích, která mapovala lidská přání. Na sedmi stanovištích si jak děti, tak dospělí (kteří si s námi ale tolik hrát nechtěli), mohli užít úkol spojený s nějakým lidským naplněným přáním. Bylo tedy možné „Být někým jiným a někde jinde“, „Mít kondici“, „Mít vědomosti“, „Vyslovit, co cítím“, „Porozumět si“, „Být v souladu s přírodou“… Odměnou za prošlá stanoviště byla možnost jednak si vymyslet vlastní přání, jednak si z nebe stáhnout nějaký motivační citát pomáhající vlastní přání naplnit a jednak se dostat do slosování o krásné tři TOTEMové ceny.

Mimo balónkové hry se program odehrával tradičně na třech scénách: JEVIŠTĚ – TRŽIŠTĚ – PODJEVIŠTNÍ SCÉNA. Na JEVIŠTI se vystřídaly hudební uskupení – Andílci, Jamáček, Seniorkapela, Na skok, Nová česká píseň.

Na PODJEVIŠTNÍ SCÉNĚ předvedly své programy – Latino klub, Pilsner Jaguars Cheerleaders, DZP Nováček a Jitřenka, Kroužek lidových tanců Boleváček, Orient se SAIDOU, Karatedó Steklý, ADETO, Spider Dance Company.

Na TRŽIŠTI byl prostor pro to něco si krásného vyrobit, koupit koření či maličkost od šikovných sousedů, vyzkoušet karate či projet na Koloběžce. Díky našemu partnerovi KOLOBÉHsport jsme měli opět půjčené koloběžky, které si pak na krátkou projížďku mohl kdokoli půjčit. Díky balónkům z Oborové zdravotní pojišťovny mohla být balónková hra tak dokonale vidět.

Nakonec jsme se sešli u ohně při sousedské večeři, kde nám zahráli na kytary duo Oldboys.

Letošní ročník finančně podpořil Plzeňský kraj a ÚMO Plzeň 1, za což jim patří velký dík. Bez jejich podpory by akce podobného rozsahu nebyla možná. Poděkování, ale také patří organizačnímu týmu TOTEMu, mnoha dobrovolníkům, kteří byli společně s týmem vždy tam, kde bylo potřeba. O celou akci se tak staralo na čtyři desítky lidí a každá ruka se hodila. O oběd pro účastníky se opět, jako již tradičně, postaraly naše úžasné kolegyně a také sousedská skupina Zdravé jádro z domu poblíž TOTEMu. Celý program moderoval velmi profesionálně a velmi srdečně Stanislav Jurík.

Poprvé jsme si vyzkoušely takhle velkou akci s novými pravidly ohledně ochrany osobních údajů a věřím, že i to jsme díky informačním panelům o focení zvládli výborně.