TOTEMové noviny vycházejí v únoru podruhé!

Přestože je únor nejkratším měsícem v roce, TOTEMové noviny během února vycházejí hned dvakrát. První únorové číslo jste si mohli prolistovat v předchozích dnech a teď se můžete s chutí začíst do toho druhého. Je opět nabité nejrůznějšími články, tipy i úkoly… Věříme, že si v našich novinách každý najde to „své“.

Však si TOTEMové noviny za svých několik čísel, ať už v podobě papírových nebo elektronických vydání, získaly věrné čtenáře. Řadě z nich nové číslo neomylně zamíří po vydání přímo do jejich emailové schránky, protože jsou přihlášeni k odběru newsletteru. Že vy ještě nejste? Udělejte to hned a tady, abyste už nepropásli nejen TOTEMové noviny, ale ani další novinky z TOTEMu.

A teď už si udělejte pohodlí a začněte listovat a pročítat jednotlivé příspěvky, druhé číslo únorových TOTEMových novin je přímo před vámi…

 

Řešení z minulého čísla

Pokud jste se v prvním únorovém čísle TOTEMových novin pustili do plnění našich různorodých úkolů a chtěli byste si ověřit, jak jste byli úspěšní, podívejte se na správná řešení sem.

 

 

Bylinkový koutek

Bylinky dokážou hotové zázraky, jen vědět, která se na co hodí a jak nám může ulevit. Protože únor je podle celostní medicíny měsícem ledvin, zaměříme se na ty bylinky, které našim ledvinám prospějí a pomohou. Které to jsou, zjistíte tady.

 

 

Koutek trénování paměti

Ani tentokrát vás neošidíme o další dávku úkolů, díky kterým potrénujete svoji paměť. Tak se pusťte do přemýšlení, doplňovačky a kvíz na vás čekají tady.  Řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

 

Literární koutek

Když se řekne „domácí mazlíček“, většina lidí si představí psa, kočku, z ptáčků andulku nebo kanárka, děti také často doma mívají zakrslého králíka, morče nebo křečka. Domácím mazlíčkem se ale může stát jakékoli zvíře. Začtěte se s námi do vyprávění paní Beránkové o kavce Ťapince, věrné kamarádce a průvodkyni. Příběh si můžete přečíst zde.

 

Koutek plzeňštiny

Jsou tady další čtyři plzeňská slova z předvánoční TOTEMové hry, která některé z vás provázela na trase některé ze tří TOTEMových vycházek. Jejich význam možná znáte, možná jej budete jen odhadovat. Na která slova se ptáme tentokrát, zjistíte tady. V příštím čísle vás bude čekat poslední čtveřice slov a nezapomeneme ani na správné řešení z tohohle dílu plzeňštiny.

 

Jazykový koutek

I v tomhle čísle najdete krátké úkoly z angličtiny, němčiny a španělštiny, které si pro všechny, kteří se chtějí potrénovat v cizí řeči, nachystaly naše dobrovolnice Irene a Wiebke. Jazykové hry a úkoly najdete zde a jejich řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

Koutek tradic a svátků

K masopustu neboli fašanku jsme zabrousili už v předešlém čísle TOTEMových novin. U tohohle pohyblivého svátku ještě chvíli zůstaneme, i když jeho vyvrcholení máme čerstvě za sebou, a podíváme se na něj trochu tradičněji. Nechte se přenést do jednoho z nejslavnějších masopustních průvodů. Zprostředkujeme vám jej tady.

 

Kulinářský koutek

Zdá se vám zima už moc dlouhá, cítíte se být bez energie a potřebovali byste trochu vzpružit. Zkusíme to tentokrát skrze dobré a zdravé jídlo. Co takhle připravit si salát plný vitamínů nebo pórkový krém vylepšený gomasiem? Recepty najdete zde.

 

 

Výletnický koutek

S TOTEMem jste měli nespočet možností vypravit se na nejrůznější místa v blízkém i vzdálenějším okolí. Vraťme se společně na některá z nich  – poznáte je? Kromě fotografií vám napoví i krátké popisky a vy určitě přijdete na to, kam jsme vás zavedli. Výletnický kvíz můžete rozlousknout tady. Řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

Fotogalerie

A závěrem opět lehce zabrousíme do minulosti, abychom si připomněli další z akcí roku 2019. V prosinci do TOTEMu zavítali dva členové maorské kulturní skupiny Whakaari Rotorua, aby nám představili Zemi dlouhého bílého oblaku – Nový Zéland a kulturu jejích původních obyvatel. Společně jsme si zatančili i bojový tanec haka a plazili na sebe jazyky.