Rozkvetlo nám další číslo TOTEMových novin!

Jak taky jinak, je květen a příroda se ozdobila záplavou květů nejrůznějších tvarů, barev a vůní. A stejně pestré jako květinová výzdoba všude kolem nás je i květnové vydání TOTEMových novin. Když vás pod střechu zažene rozpálené slunce či dešťová přeháňka, nebo prostě bude mít chuť si počíst, prolistujete si naše noviny. Tady jsou:

 

Řešení z minulého čísla

V dubnovém čísle jsme vám nabídli několik úkolů a pokud jste se pustili do jejich luštění, mohlo by vás zajímat, jestli řešení, ke kterým jste se dopracovali, byla ta správná… Teď a tady si to můžete ověřit.

 

Koutek trénování paměti

Je tu várka dalších úkolů, která procvičí váš mozek a potrénuje vaši paměť. Ta někdy lépe funguje ve spojení s hudbou, melodií. Ostaně, i to si budete moct vyzkoušet u jednoho ze cvičení. Řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

Jazykový koutek

I v tomhle čísle najdete krátké úkoly z angličtiny, němčiny a španělštiny, které si pro všechny, kteří se chtějí potrénovat v cizí řeči, nachystaly naše dobrovolnice Irene a Wiebke. Jazykové hry a úkoly najdete zde a jejich řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

Bylinkový koutek

Tentokrát se na bylinky podíváme z trochu jiného úhlu. V květnu totiž máme jedinečnou příležitost využít první jarní zeleninu, zkombinovat ji s divokými bylinkami a udělat si výborné a zdravé jarní saláty nebo pomazánky. Pár receptů s bylinkami najdete tady.

 

Koutek příběhů lidskosti

aneb Komenskému ještě blíž… V TOTEMu probíhají programy inspirované odkazem J. A. Komenského. I vy se můžete aktivně zapojit! Máte v paměti nějaký příběh váš nebo někoho známého, který dokládá, že lidé dokáží být k sobě hodní, že na světě je dobře, že vzájemnou pomocí si dokážeme dělat naše dny lepšími? Podělte se o takové příběhy! Více zjistíte zde.

Koutek pro zdraví

Nejvíce ohroženým orgánem je v květnu srdce, a to nejen ve smyslu romanticky májovém. Inspiraci, co udělat pro své zdraví, můžete hledat v alternativní medicíně. Pár tipů podle Jiřího Janči najdete tady.

 

Koutek arteterapie

Pro mnohé tajemně znějící pojem arteterapie bychom mohli volně přeložit jako „léčba uměním“. Chcete vědět více o tom, jak se můžete odreagovat tvořením? Čtěte zde a třeba ve vás probudíme zájem si arteterapii vyzkoušet…

 

Literární koutek

V minulém čísle TOTEMových novin jsme zveřejnili výzvu Knihovny Bolevec, abyste nám napsali o svých oblíbených knižních titulech, na jejichž stránkách nacházíte úlevu a naději. O své zážitky s četbou se mezi prvními podělila Jana Beránková. Její literární zamyšlení si  můžete přečíst tady, a možná vás i přesvědčí k napsání vlastního textu.

 

Botanický koutek

Květen je jedním z nejbarevnějších a nejpestřejších měsíců, kdy nás svými květy okouzlí velké množství květin, keřů i stromů. Vydejte se s námi na májovou „procházku“, dívejte se  a zkuste poznat, jaké kvetoucí rostliny jsme cestou potkali… Botanický kvíz najdete zde a jeho řešení vám přineseme v příštím čísle TOTEMových novin.

 

Fotogalerie

S jarem se k životu probudily také zahrady a zahrádky a záhonky, okrasné i užitkové, se víc a víc hlásí o vaši péči. Co obnáší zahradničení v ekozahradě v Rakové a jak to tam chodí, jsme zjistili loni v červenci přímo na místě při TOTEMové exkurzi. A vy tam můžete nakouknout alespoň díky fotografiím.