centrum: bolevec
skupina (prog. linie): seniori

Historie a místopis

Obor je zaměřen na poznávání míst a osob, která jsou zajímavá nejen z historického pohledu, ale mají svůj význam i v oblasti regionu, místní kultury, životního prostředí a estetiky. Můžete se těšit na zajímavé kouty v evropských zemích, poznávání Plzně, jak ji možná neznáte, památky zvenku i zevnitř, výlety pěšky či prostřednictvím promítacího plátna.

Pro akademický rok 2020/2021 jsme pro vás připravili tato témata:

(Ne)známé osobnosti, které ovlivnily životy Plzeňanů

Tým lektorů si pro vás připravil nahlédnutí pod pokličku života zajímavých (ne)známých osobností a jejich vliv na Plzeň v oblasti kultury, politiky, školství, církve a dalších. Zajímá vás například, jaké jsou významné ženy plzeňské lékařské fakulty? Jak se Hynek Palla zasloužil o tělovýchovnou a hudební osvětu? Kdo je zachráncem chotěšovského kláštera? Jak to bylo se sokoly a legionáři na Plzeňsku? Zajímají vás historická data v souvislostech a příbězích, chcete vědět víc než ostatní? Pokud ano, neváhejte se přihlásit.

Tématem bude provázet PhDr. Dagmar Hudecová, PhDr. Karel Řeháček a hosté

Termíny v ZS: úterý jednou měsíčně 6.10., 3.11., 1.12.2020 a 19.1.2021 od 10:00 hod.

Toulky se Lvem křížem krážem Evropou

Rádi cestujete a hledáte tipy pro svoje výlety, nebo už vás cestování zmáhá, ale přesto chcete poznávat nová místa? Ve spolupráci se Společností Lva z Rožmitálu, z.s. se můžete skrze fotografie, videa a poutavá vyprávění přednášejících seznámit s krásnými a zajímavými místy. Letos projedeme Evropu opravdu křížem krážem.

Tématem vás bude provázet Společnost Lva z Rožmitálu

Termíny v ZS: úterý jednou měsíčně 13.10., 10.11., 8.12.2020 a 12.1.2021 od 9:00 hod.

Příběhy plzeňských míst

Společně s Janem Hajšmanem budeme opět navštěvovat a poznávat méně známá místa v Plzni a jejím nejbližším okolí. Tentokrát budou vycházky rovnoměrněji rozložené po území města. Navštívíme některé kopce, skrytá údolí, známé i méně známé památky a objevíme jejich pestrou minulost a příběhy s nimi spojené. Tak neseďte doma a zažijte Plzeň na vlastní oči a nohy!

Tématem bude provázet Jan Hajšman.

Termíny v ZS: čtvrtek jednou měsíčně 8.10., 5.11., 10.12.2020 a 14.1.2021 odpoledne.