centrum: bolevec
skupina (prog. linie): seniori

Nauka o člověku

Obor je zaměřen na sebepoznání, získávání poznatků o lidské psychice a zákonitostech jejího fungování, orientuje se rovněž na zdravý životní styl a alternativní medicínu.

Pro akademický rok 2020/2021 jsme pro vás připravili tato témata:

Psychologie osobnosti

(téma končí zimním semestrem)

Volné pokračování přednášek o psychologii – zopakujeme a doprobereme každodenní témata z pohledu tzv. transakční analýzy amerického psychiatra Erika Berna. Vše, co si s druhým vyměníme, od pohledu až po slova a gesta, jsou transakce. Výměny závisí na našich vnitřních postojích – egu a zásadně ovlivňují kvalitu našich vztahů a způsob komunikace. Chcete se dozvědět, jak se projevuje vaše dospělé, rodičovské a dětské ego a jak jsou spojena s vašimi postoji v každodenním životě? Způsob, jakým nahlížíme na sebe i ostatní, pak určuje míru naší životní spokojenosti. Chcete vědět víc? Přijďte spolu s námi odkrývat dosud nepoznaná zákoutí komunikace a pohlédnout na osobnost z jiného úhlu.

Kurzem bude provázet koučka, lektorka a průvodkyně osobnostním rozvojem Iveta Hrotková.

Termíny kurzů v ZS: pondělí jednou měsíčně 5.10., 2.11., 7.12.2020 a 11.1.2021 od 9:00 hod.

Zdravá výživa aneb Jak na to prakticky

(téma končí zimním semestrem)

Zajímá vás vliv výživy na naše zdraví? Víte, jaké živiny jsou pro váš organismus nezbytné, aby dobře fungoval i do vysokého věku? Chcete se naučit, jak upravit svůj jídelníček, aby vaše tělo dostalo všechno, co potřebuje? V  posledním pokračování kurzu si ukážeme, jak připravit konkrétní jídla, z jakých surovin a jak je dobře vybrat. Budeme sdílet postupy a vychytávky. Při hodině dostanete návod, pokrmy si v klidu domova vyzkoušíte a na následujícím setkání budeme uvařené jídlo ochutnávat a předávat si zkušenosti.

Poznejte své tělo s Ing. Milenou Kostnerovou a dopřejte mu na talíři vše, co potřebuje.

Termíny kurzů v ZS: pondělí jednou měsíčně 12.10., 9.11., 14.12.2020 a 18.1.2021 od 9:00 hod.

Zdraví v myšlení

Známé i neznámé poznatky z psychologie tak trochu jinak a na vlastní kůži. V průběhu setkávání budeme hledat souvislosti mezi lidským myšlením a zdravím člověka, podíváme se na některé složky osobnosti v méně známých souvislostech a z jiných úhlů. Budeme společně pátrat po tom, co ovlivňuje naše myšlení, jaké jsou jeho silné stránky a co nás naopak brzdí. Budeme rozvíjet kreativitu, logický úsudek i paměť. Budeme se učit, jak svým myšlením pozitivně ovlivňovat sebe i své okolí. Součástí setkávání budou také praktické ukázky a činnosti, osobnostní dotazníky a jejich vyhodnocení.

Ponořte se s Mgr. Lenkou Kleisnerovou do hlubin lidské mysli.

Termíny kurzů v ZS: středa jednou měsíčně 23.9., 21.10., 18.11. a 9.12.2020 od 13:00 hod.

Termíny v LS: S ohledem na současnou situaci a platná opatření kurz aktuálně neprobíhá. Kurzy Akademie třetího věku budou pokračovat, až to opět bude možné.

Zdraví v pohybu

Chcete se dozvědět více o zdravém cvičení v každém věku, vlivu cvičení na lidský organismus, správném držení těla, funkčním tréninku a o motivaci k pohybu? V tomto tématu se mimo jiné získáte i spoustu užitečných informací o správném pohybu doma či venku. Veškeré cviky si rovněž prakticky vyzkoušíte a naučíte se, jak správně protáhnout zkrácené svaly a posílit svaly ochablé, a tím zlepšit celkové držení těla a odstranit bolesti páteře. Také si budeme povídat i o aktuálních pohybových trendech.

Kurzem bude provázet Mgr. Tomáš Hůrka.

Termíny kurzů v ZS: pondělí jednou měsíčně 21.9., 19.10., 23.11. a 14.12.2020 od 13:00 hod.

Termíny v LS: S ohledem na současnou situaci a platná opatření kurz aktuálně neprobíhá. Kurzy Akademie třetího věku budou pokračovat, až to opět bude možné.