Koutek tradic a svátků

K masopustu neboli fašanku jsme zabrousili už v předešlém čísle TOTEMových novin. U tohohle pohyblivého svátku ještě chvíli zůstaneme a podíváme se na něj trochu tradičněji (oproti minulému hravějšímu pojetí), i když jeho vyvrcholení máme čerstvě za sebou a popeleční středa „odstartovala“ čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi.

Naši předkové si vydatnou hostinou a rozverným masopustním průvodem zpříjemňovali dlouhé zimní období před dlouhým obdobím půstu. Pestré maškary v masopustním průvodu mají své kostýmy přesně dané a symbolizují hodnoty, které byly pro naše předky zvlášť významné. Jedny z nejslavnějších masopustních průvodů se u nás pořádají na Hlinecku a i díky zachované kontinuitě se tato tradice dostala dokonce na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. (Zdroj: www.ceskatelevize.cz)

Letos se masopustní průvody bohužel nekonají, tak si je nechme zprostředkovat aspoň přes obrazovku počítače, tabletu nebo přímo televize. Můžete se s námi podívat na Masopust, jeden z dílů pořadu České televize Naše tradice. Ten mapuje hlavní svátky, které se v České republice dodnes dodržují, i když se mnohdy ponětí o jejich původním významu vytrácí.

Naše tradice – Masopust: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400009-masopust/