Výletnický koutek

S TOTEMem jste měli nespočet možností vypravit se na nejrůznější místa v blízkém i vzdálenějším okolí. Zavést vás tam mohly třeba „rozcestníkové“ akce, jako je např. Krásná vycházka nebo výlet s Evou, a také pravidelné výpravy v rámci „akademického“ Putování po českých krajích. Na některá místa se teď společně vrátíme – poznáte je? Kromě fotografií vám napoví i krátké popisky a vy určitě přijdete na to, kam jsme vás vzali na pomyslný výlet.

A

Přírodní park Kornatický potok na jižním Plzeňsku nabízí mnohem více, než je pouhá návštěva zámku Kozel. Jedním z oblíbených cílů této oblasti je buližníkový útvar s vyhlídkovým altánem na vrcholu. Z něj je nejhezčí pohled severozápadním směrem, kde nepřekážejí stromy. Orientačním vyhlídkovým bodem pak je hrad Radyně.

 

B

Malebné město při úpatí brdských lesů pod památným vrchem Třemšínem spojené s autorem České mše vánoční. Město se jmenuje podle hradu, který, podle tehdejší módy dávat hradům německá jména, dostal název Rosenthal, v překladu „údolí růží“.

 

C

Tahle přírodní památka nedaleko Karlových Varů leží pod vrchem Hůrka ve Žlutické vrchovině v místě bývalé třetihorní sopky, staré přibližně 22 milionů let. Na stěně malého zaniklého lomu jsou tady k vidění v oblasti Slavkovského lesa ojedinělé geologické útvary.

 

D

Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku se silným pramenem léčivé vody. Pramenitá voda měla údajně způsobit i sedm zázraků. Poutní kaple má netradiční prostorovou orientaci vůči světovým stranám – presbytář směřuje k jihu, tedy směrem, kde se rodí pramen, vyvěrající pod kaplí.

 

E

Vzhledem ke své poloze a okolním lesům jsou to jedny z nejčistších rybníků v Čechách. Z Dolejšího rybníka vytéká řeka Klabava, která se dříve až za Dobřív nazývala potokem a v názvu měla stejné přídavné jméno jako tyto rybníky.

 

F

Před pár lety se stal domovem malého stáda exmoorských poníků. Divocí koně tu spásáním porostu pomáhají udržovat biotop potřebný pro život chráněných druhů. Daří se zde například kuňce žlutobřiché, žijí zde i korýši listonoh a žábronožka nebo vzácní motýli. Vzniklo zde i vyhlídkové místo, ze kterého se otevírají pěkné pohledy směrem na jih a jihozápad, na velkou část jižního Plzeňska.

 

G

Je jednou z krásně položených vesniček Manětínska a dodnes je její největší dominantou zchátralý kostel sv. Jiří, v jehož dřevěných lavicích tiše sedí desítky bíle oděných postav, duchů věřících, kteří zůstali kostelu věrni i v dobách nejtěžších.

 

Řešení zveřejníme v příštím vydání novin…