Řešení z minulého čísla

V březnovém čísle jsme vám opět nabídli několik úkolů a pokud jste se pustili do jejich luštění, mohlo by vás zajímat, jestli řešení, ke kterým jste se dopracovali, byla ta správná… Teď a tady si to můžete ověřit.

Koutek Trénování paměti

Pokud máte dobrou slovní zásobu a slouží vám dlouhodobá paměť, hravě jste poskládali místní přídavná a podstatná jména do těch správných ustálených slovních spojení: 1I, 2J, 3K, 4F, 5M, 6E, 7O, 8L, 9B, 10A, 11D, 12N, 13C, 14H, 15G

A jestli jste správně přeházeli písmenka v přesmyčkách, vyluštili jste tahle česká města: Frýdlant, Domažlice, Horažďovice, Benešov, Vyškov, Turnov, Náchod, N. Paka, Jilemnice, Beroun, Břeclav, Kladno, Čerčany, Jablonec, Kopřivnice, Vamberk, Varnsdorf, Sokolov, Rakovník, Strakonice, Rokycany, Litomyšl, Jičín, Ostrava, Znojmo, Kroměříž, Tábor, Chomutov, Ústí, Praha, Žamberk, Vrchlabí, Hořovice, Luhačovice, Mikulov, Milevsko, Příbram, Otrokovice, Napajedla, Neratovice, Přerov, Písek, Choceň, Kyjov

Jazykový koutek (Language Corner)

Solution of Language Corner:

English exercise – To be

Hello!   My   name is Carl. I am from Australia.  I am 13 years old and I am a student at a secondary school. My father is a teacher and my mother is a nurse. My father is 45 years old and my mother is 42. We live in the city centre. Our house is a small flat but it is new and modern. My grandparents live with us. They are retired.

This   boy Peter is my   best friend. He is a student at Highschool. He is 15 years old. These are Michael and Joseph. They are twin brothers. They are 16 years old. They are both short and slim. They are in the same class. They are always together. Their favourite football  team is Liverpool  and  their favourite  singer is Madonna. Their house is in the country, it is a small cottage. Michael is good at Mathematics and Joseph is good at Physics. We are always together after school.

German exercise – Tätigkeiten im Beruf

1) Kinder
2) Prüfungen
3) Gäste
4) Patienten
5) Besprechungen
6) E-Mails
7) Bauprojekte
8) Kunden
9) Daten
10) Elektroautos

Spanish exercise – Vocabulario Semana Santa

1) PROCESION
2) HUEVOS DE PASCUA
3) VIERNES SANTO
4) CONEJO DE PASCUA
5) TORRIJAS
6) CRUCIFIXION
7) RESURRECCION
8) SACRIFICIO
9) CORDERO
10) CUARESMA

Koutek plzeňštiny

Jestli jste se zamýšleli nad významem posledních plzeňských slov, můžete teď zjistit, jestli se vaše úvahy ubíraly správným směrem. Tady je řešení: odhalíme význam téhle poslední čtveřice

9) Rajstajbl

c) hyperaktivní dítě („Ten váš Honzík je ale pěknej rajstajbl.“ Odvozeno z německého Reise cesta, Teufel ďábel, čert; doslova tedy cestující, neposedný čertík. Jedná se spíše o mile pozitivní hodnocení dítěte. Znamená vlastně, že je dítě zdravé.)

 10) Šifonér

b) velký nebo těžký kufr (přenesený význam: „Kampa se táhneš s tim šífonérem?“)
c) prádelník (Převzato z francouzského chiffonnier skříň, prádelník)
e) velký zadek (přenesený význam: „Ta má zadek jak šífonér!“)
g) šatní skříň

11) Radvanec

a) dřevěný trakař Černého Hanuše, známého plzeňského strašidla (Jezdil s ním v noci po Radyni a volal „kóóólomáááz“)
c) zahradní kolečko

12) Zfanfrnět se

a) zbláznit se, dělat bláznivé věci („Vyhrál ve sportce a úplně se z toho zfanfrněl.“)
c) bezhlavě se zamilovat („Jitku potkal vlóni na horách a úplně se do ní zfanfrněl.“)

Pozn.: Ze staročeského slova fanfrněti, tedy ověsiti se fanfrnochy – tedy zbytečnými ozdobami. Fanfrnoch byl původně plášť, který si rytíř pokládal na helmu a nechával jej splývat na záda. Začal se zřejmě používat při křižáckých výpravách do Svaté země, kde měl bránit přehřívání rytířova těla. Později byl již pouhou ozdobou, užívanou v heraldice. Fanfrnoch je ale také rytmický hudební nástroj, původem z Chodska, který vydává skřípavé (bláznivé) zvuky. Podle kterého fanfrnochu je slovo zfanfrnět se odvozeno, je tedy otázkou.

13) Saturna

b) rybářský nylonový vlasec (Název vznikl podle výrobce vlasce, firmy Saturn)