Čtvrté zadání (22. 3. až 28. 3. 2021)

A máme tu jaro! Alespoň podle kalendáře… Se čtvrtým, svěže jarním zadáním Akademické 12 se zlehka dotkneme zdravé výživy, a to díky stejnojmennému kurzu A3V Zdravá výživa. Ten nás totiž přivedl k zadání, k jehož plnění vám, pokud jde o teorii, pomůže také článek v březnovém čísle elektronických TOTEMových novin: Koutek plný energie ze semínek a klíčků.

V samotném zadání otázky tentokrát vystřídá úkol, který vám přinese možná novou zkušenost, ale určitě spoustu energie a vitamínů. Budeme se věnovat domácímu klíčení semínek. Naklíčená semínka nebo luštěniny jsou totiž doslova vitamínovou bombou a skvělou pochoutkou zároveň. Výhodou klíčků je i to, že jsou lehce stravitelné. Hodí se do salátů, pomazánek i dalších jídel.

Ano, vaším úkolem v rámci čtvrtého soutěžního zadání Akademické 12 je naklíčit libovolná semínka k tomu vhodná a využít je ve svém jídelníčku.

Můžete sáhnout po osvědčených zásobách do spíže – po čočce, cizrně, mungu či hrachu…, nebo si pro semínka ke klíčení zajděte do prodejny se zdravou výživou. Pozor, semena ze zahradnictví jsou určená k setí a bývají chemicky ošetřena a ke konzumaci tedy naprosto nevhodná.

Jak postupovat, aby vám semínka vyklíčila, se dozvíte v již zmíněném článku Koutek plný energie ze semínek a klíčků, kde najdete i návod na výrobu nakličovací sklenice.

Týden je tak akorát dlouhý, abyste se mohli dočkat naklíčeného úspěchu. A my vás prosíme o 3 fotografie z průběhu klíčení, které zdokumentují, jak se semínka ve vaší nádobě proměňují v klíčky. K tomu ještě připojte informaci o tom, jak jste si svoji úrodu klíčků vychutnali. Vaše pěstitelské „klíčkové“ záznamy posílejte na email hra@totemplzen.cz.