Páté zadání (29. 3. až 4. 4. 2021)

S pátým a posledním březnovým zadáním se vydáme na různá místa v Plzni a blízkém okolí. Otázky, které si pro vás připravil Jan Hajšman, lektor kurzu A3V Příběhy plzeňských míst, vás zavedou k historii Plzeňska a při pátrání po odpovědích se vám naše město možná ukáže z trochu jiného úhlu. Abychom vám bádání malinko usnadnili, připravili jsme pár tipů, které vás ke správným odpovědím nasměrují.

1) Jaký český král a kdy vystoupil na plzeňský kopec Chlum? Stalo se tak během jeho návštěvy Plzně, při které také doporučil měšťanům výstavbu budovy kasáren, která stávala v centru města až do roku 1969.

2) Jak se jmenoval poslední plzeňský kat, kde bydlel a jaké bylo jeho hlavní povolání?

3) V polesí Zábělá stávala ve středověku vesnice, jejíž zbytky jsou na povrchu dosud patrné. V nedávné době ji zkoumali archeologové. Kdy a jak vesnice podle jejich zjištění zanikla?

4) Kromě zemědělství se obyvatelé vsi v Zábělé živili ještě jinou činností. Jakou?

Tip: O Zábělé se můžete leccos dozvědět v rozhovoru: https://plzen.rozhlas.cz/archeologove-v-zabele-u-plzne-zkoumaji-stredovekou-vesnici-8092827

5) V minerálních závodech se nestáčely minerálky do lahví, jak by se snad mohlo zdát, ale těžily a zpracovávaly se vitriolové břidlice. Kde se nacházel a jak se jmenoval největší minerální závod na dnešním území města Plzně?

Tip: http://www.evida.cz/desta/2019-Redakce/Vitriol02.pdf, brožura P. Mikota, P. Rožmberský: Plzeňský vitriol, Plzeň 2020, 112 s., ISBN 978-80-871 70-71-7

6) Ve starém Bolevci, na návsi a pod ní, najdeme čtyři kamenné sloupy, které se nazývají „boží muka“. Která z nich jsou nejstarší, jak se nazývají a s jakým zámkem v okolí Plzně je pověsti spojují?

7) Jak pravděpodobně vznikl název plzeňské části Košutka?

8) Jak se jmenují 2 studánky v lese mezi Plzní a Radčicemi a která z nich je momentálně vyschlá?

9) Pozůstatky čeho naleznete v místě zvaném „v Šajbech“ v lesíku mezi Sylvánem a Radčicemi a proč?

Tip: Koukněte na video „Přes Sylván k Čumperce a Žblabuňce“: https://youtu.be/gPpLXUM83yY

 

Vaše odpovědi s číslem otázky posílejte na email hra@totemplzen.cz.